Operace prsou <span>augmentace</span>

Operace prsou augmentace

Zvětšení prsou

Pokud uvažujete o této operaci, je výhodné začít úvahy konzultací u plastického chirurga, který by zákrok snad v budoucnu prováděl. Často ke mně přijde žena, která si podle informací na internetu a od kamarádek vybrala způsob operace, druh i velikost implantátů a často si i našetřila na operaci peníze. Nemohla vědět o nějaké podstatné skutečnosti, pro kterou je její plán, právě u ní nejméně vhodný, nebo neuskutečnitelný. Tak jako každý jinak vypadáme, tak se u každého liší nejvhodnější metoda a zejména rizikovost této operace. Hledat informace pro rozhodnutí k této operaci jinde než u lékaře, je proto velice neefektivní. Tyto operace, tak jako všechny operace vyžadující hospitalizaci, provádím na klinice BODY .
Na prsou se nejčastěji provádějí 3 kosmetické operace, které lze někdy s výhodou kombinovat:

Následující text podává informaci pouze o zvětšení prsů tzv. augmentaci. 

Stručný popis zákroku

Podstatou operace je vložení implantátů do prsů. Nezastávám názor, že by bylo implantáty nutné po několika letech měnit. Pokud nebudete mít žádné obtíže a nebudou přítomny žádné známky nebo podezření na porušení implantátu, mohou být implantáty ponechány v těle po celý život. Jedná se však o cizí těleso a i když je organizmem velmi dobře tolerováno je nutné počítat s tím, že z různých důvodů může být nutné implantát vyjmout nebo vyměnit. Někteří lékaři doporučují preventivní výměnu implantátů například po 10 letech. Je pravda, že deset let starý implantát může vlivem „únavy materiálu“ prasknout snadněji něž nový. Výměna implantátů je však rovněž určitým rizikem a já toto riziko považuji za větší než riziko ponechání původního implantátu, u něhož nejsou žádné známky porušení povrchu a žádné obtíže.
Pravidelné mammologické kontroly, kontroly u operatéra v případě pouhého podezření na obtíže a samovyšetřování prsu,  jsou proto nezbytně nutné.

Pro koho je zákrok vhodný?

Nejvhodnější kandidátkou je žena s malými prsy, po posledním těhotenství, která nemá příliš povolenou kůži prsů. Je-li operace provedena před těhotenstvím, neznamená to žádné jiné riziko než to, že po těhotenství se kůže prsů může povolit a případné opakování operace je komplikovanější. V případě povolené kůže prsů může být obtížné dosáhnout optimálního výsledku bez současné modelace prsů. Posouzení těchto skutečností je přísně individuální, zcela rozdílné u každé ženy a v každém věku.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Uvažování o operaci zvětšení poprsí by mělo začít konzultací. Z konzultace byste měla odcházet se všemi informacemi, které potřebujete k rozhodnutí o zákroku. Z organizačních důvodů je možně se na konzultaci nebo zákrok objednat jen telefonicky na +420 549 240 048.
Operace se provádí v narkóze, a proto je nutné interní předoperační vyšetření. To Vám může udělat Váš praktický lékař nebo může být provedeno v den operace přímo na klinice za poplatek ( pokud jste zdravá a s ničím se neléčíte). K operaci musíte přinést mammologické vyšetření, v němž musí být výslovně uvedeno, že "prsy jsou zdravé a lékař nemá námitek proti operaci zvětšení prsů pomocí implantátů". Po operaci je nutné počítat s pobytem na klinice 2 noci (1celý den).

Jak se augmentace provádí

V celkové anestézii jsou implantáty vloženy buď do dutiny pod prsním svalem nebo pod prsní žlázu. V některých případech je výhodné kombinované uložení – částečně pod žlázu, částečně pod sval, nebo pod svalovou fascii /povázku. Volba optimálního uložení implantátu je komplikovaná otázka vyžadující zkušenost a měl by ji rozhodnout lékař. Velikost a tvar implantátu si může s jistým omezením zvolit pacientka.

Pro vložení implantátu je nutný asi 5 cm dlouhý řez. Jeho umístění si ve většině případů můžete zvolit. Z hlediska viditelnosti je podle mého názoru nejvýhodnější řez v podpaží. Dále je možnou udělat řez v záhybu pod prsem nebo na rozhraní kůže a dvorce prsu.

Výběr implantátů je proveden většinou při konzultaci (v komplikovaných případech musí být upřesněn až během operace). Implantáty mají vždy silikonové pouzdro. Náplň může být silikonový gel (nyní upraven tak, že nevyteče ani při prasknutí implantátu) nebo fyziologický roztok (používají se málo). Implantáty mají tvar polokoule nebo "kapky"- anatomické. Objemová velikost implantátů je od 120 ml do 950 ml. Velikost a tvar implantátu je vybrána při konzultaci před zákrokem. Záleží na tvaru prsu a přání pacientky. Některé ženy si mohou implantát vybrat téměř bez omezení, u jiných je výběr omezen. V komplikovaných případech je dohodnuta s pacientkou přibližná velikost implantátu a nejvýhodnější implantát je vybrán během operace.

Pooperační průběh a doporučení

Při operaci dostanete speciální modelační podprsenku nebo modelační pás. Způsob modelace (pás/ podprsenka) závisí na použité operační metodě. Pás brání pohybu implantátů směrem vzhůru podprsenka opačně. Po operaci budete mít drény. Drény jsou hadičky, kterými se odvádí z dutiny s implantátem případné krvácení nebo vylučovaný sekret. Drény je nutné ponechat tak dlouho, dokud sekrece, která se měří, neklesne pod určitou hranici. Tato doba se pohybuje mezi 2 – 5 dny. Propuštění domů je možné i s drény.
Uložení implantátů pod prsní sval je spojeno s většími bolestmi asi první 3 dny. Na klinice samozřejmě léky tišící bolest dostanete.
Přibližná doba pracovní neschopnosti je asi 14 dní. Doba nošení modelace je přísně individuální. Nejčastěji 3 týdny s tím, že potom se modelace odkládá postupně nejprve na několik hodin denně, potom s modelací jen spíte, než jí odložíte zcela.

Rizika operace zvětšení prsou

Zvětšení prsou (augmentace) je spojena s všeobecnými riziky každého operačního zákroku.
Tato rizika jsou:

 • Infekce
 • Krvácení
 • Plicní embolie
 • Alergické reakce
 • Žilní trobóza a podobně.

Rizika spojená konkrétně s operací zvětšení prsou jsou:

 • Neudržení optimální polohy implantátu získané při operaci
 • Nahromadění krve nebo výpotku v dutině implantátu
 • Infekce v dutině implantátu
 • Nedosažení optimálního výsledku operace
 • Nesouměrnost uložení implantátu
 • Vytvoření "kapsuly" – tvrdého vazivového pouzdra kolem implantátu.

Pacientky, které podstoupily zvětšení prsu pomocí implantátu, nesmí podstoupit diatermii (např. prohřívání jater v rámci lázeňské léčby). Mohlo by dojít k extrémnímu zahřívání implantátu, vnitřním popáleninám a eventuálnímu prasknutí implantátu.

Cena zvětšení prsou

Pomocí implantátů - přibližná cena včetně implantátů, narkózy, pobytu 2 noci od 69 000 Kč.

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Stránka je chráněna službou reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů a smluvními podmínkami Google.

Nejnovější zodpovězené dotazy

5.1.2024 17:18 Augmentace prsou

Dobry den!

Chcela by som sa opytat ci zväcuijete prsia?
Mam 20 rokov a male prsia kosik A . Moja mama bola si zväcsit poprsie v Laurea v Brne. Mysli si, ze ste jej ich prave vy robili. Ja by som rada chcela kosik B a rez okolo bradavky. Budem rada ked mi poslete neake informacie. S pozdravom Sarah Pigl

Vážená paní! Děkuji za důvěru. Na klinice Laurea v Brně jsem skutečně dlouho pracoval a je možné, že jsem operoval i vaši maminku. Operaci, o které uvažujete, není dobré naplánovat korespondenční formou. Objednejte se na konzultaci. Je to možné jen telefonicky a volejte v době 8-14 hod na tel +420 549240048, +40 734253557. Řekněte, že je na vaši konzultaci nutné rezervovat alespoň 1 hodinu. Operaci bych prováděl ne ve svojí praxi (informace o ní na těchto stránkách), kam přijdete na konzultaci, ale na Klinice Body ( zařízení podobné úrovně a služeb jako Klinika Laurea). Operace by stála se vším co s tím souvisí (hospitalizace 2 noci, operace, implantáty, celková anestezie, kontroly převazy) 98 620 Kč. ??? + Přespání v apartmnu kliniky body den před operací 3 100, ???+ interní předoperační vyšetření provedené ráno před operací, pokud si ho nepřivezete z domu 2 300 Kč.
Důležité poznámky k vašemu přání:
1) Zvětšení prsů z konfekční velikosti A na velikost B znamená velmi malý rozdíl. Ze zkušenosti jsem si téměř jistý, že nebudete spokojená, protože bude malý rozdíl mezi stavem před a po operaci. Je otázka, jestli tak malý rozdíl stojí za všechna rizika spojená s implantáty.

25.12.2023 20:55 Augmentace prsou

Dobrý den, mám týden po augmentaci prsou a upřímně.. moc spokojená nejsem. Svoje prsa jsem neměla žádná, takže změna to je rozhodně, ale přeci jen jsem si je vysnila docela jinak. Zdají se mi jako takové spláclé koláče, bez tvarů, bez křivek. Přitom mám 320ml, tak si nemyslím, že by to bylo způsobeno výběrem malých implantátů. Myslíte, že se vzhled prsou časem ještě nějak změní? Že si implantáty "sednou" a dotvarují se?

Děkuji za odpověď.

Lituji, ale jedná se o natolik složitý problém, že ho není možné řešit korespondenční cestou. Obraťte se na operatéra.

13.12.2023 16:36 Zvětšení prsou

Dobrý den,
7.11.2923 provedena operace zvětšení prsou.přírodní prsa byla symetricka. Implantat b-lite ,545ml oba prsy,pod sval ,anatomické. S panem doktorem bylo domluveno že chci plnější dekolt ,tzv.naducany.
Levé prso od první chvíle oteklé do šířky, vnější strana pod podpazim, dekolt ne moc plnější. Oproti pravému prsu. Leve prso cítím více než druhé, jakože tlačí, pne,jakoby se implsntat posunul ,možná proto i taková šíře postranní, není to úplně komfortní jako by se hýbal. Nyní viditelná asymetrie Levé níž prave vyš.
Prave prso je krásne, dekolt plnější, í na straně není oteklé, zcela jsem spokojená.
Doktor před 3tydny říkal.ze mamn postranní otok levého prsa a je sednute a u pravého že u dekoltu je oteklé stále. Nezdá se mi že by to sedlo nebo měnilo.
Levé měkčí a práve prso tvrdé
Dotaz zní
Je možné že by se implantat posunul,uvolnilo se pouzdro, zvetsilo apod ?
Lze to nějak opravit ,za jak dlouho by šla provést oprava levého prsu ,třeba jen zapositim Levé stěny svalu. Ptz jak to Levé prso zatlacim rukou směrem do vnitřní části srovná se hezky jako to pravé.
Klidový režim dodržen ,jsem pravak tedy jsem více namahala pravou stranu.
Omlouvám se za neodborne výrazy apod .
Jsem nervózní a respektive se snažím již připravit na opravu .
Děkuji za odpověď

Vážená paní! Problém je natolik složitý, že jakékoli závěry vyslovené na základě korespondenční komunikace by byly mylné. navíc si myslím, že nemáte jinou rozumnou možnost, než řešit stav přímo s operatérem.

22.1.2023 22:25 Zvětšení prsou

Dobrý den měla bych zájem o zvětšení prsou je možná konzultace ? Děkuji za odpověď

Rozhodně doporučuji začít úvahy o operaci objednáním na konzultaci. Na konzultaci se lze z organizačních důvodů objednat pouze telefonicky na 549 240 048 nebo 734 253 557 a konzultace stojí 400 Kč. Volejte v době 8-14 hod. Vzhledem k tomu, že budu v době od 27.1.do 15.2. na dovolené, je možné se objednat jen na zítřek = středa 25.1. nebo čtvrtek 26.1. . Potom až po 15.2. S pozdravem Dr. ŠTĚPÁN
S pozdravem Dr. Štěpán

19.6.2022 17:12 Zvětšení prsou

Dobrý den, ráda by jsem podstoupila zvětšení prsou. Rodila jsem 22.11.2021 kojila jsem pouze 3 měsíce , je možné už jít na plastiku. Děkuji moc s pozdravem Olbortová

Ano je to možné. Důvodem odložení operace po ukončení kojení je fakt, že se prsy po ukončení kojení ještě dále mění a vyvíjejí. To trvé asi 1/2 roku.
Úvahy o operaci prsů je nejlépší začít objednáním se na konzultaci.

18.12.2020 13:33 Operace prsou

Dobry den, chtela bych se k vam objednat na prsa ( domluvit schůzi) .

Děkuji
S pozdravem

Děkuji za důvěru a za zájem.
Na konzultaci se lze z organizačních důvodů objednat pouze telefonicky na 549 240 048 nebo 734 253 557 a stojí 400Kč. S pozdravem Dr. Štěpán

Více dotazů na téma zvětšení prsou naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím