Operace prsou <span>augmentace</span>

Operace prsou augmentace

Zvětšení prsou

Pokud uvažujete o této operaci, je výhodné začít úvahy konzultací u plastického chirurga, který by zákrok snad v budoucnu prováděl. Často ke mně přijde žena, která si podle informací na internetu a od kamarádek vybrala způsob operace, druh i velikost implantátů a často si i našetřila na operaci peníze. Nemohla vědět o nějaké podstatné skutečnosti, pro kterou je její plán, právě u ní nejméně vhodný, nebo neuskutečnitelný. Tak jako každý jinak vypadáme, tak se u každého liší nejvhodnější metoda a zejména rizikovost této operace. Hledat informace pro rozhodnutí k této operaci jinde než u lékaře, je proto velice neefektivní. Tyto operace, tak jako všechny operace vyžadující hospitalizaci, provádím na klinice BODY .
Na prsou se nejčastěji provádějí 3 kosmetické operace, které lze někdy s výhodou kombinovat:

Následující text podává informaci pouze o zvětšení prsů tzv. augmentaci. 

Stručný popis zákroku

Podstatou operace je vložení implantátů do prsů. Nezastávám názor, že by bylo implantáty nutné po několika letech měnit. Pokud nebudete mít žádné obtíže a nebudou přítomny žádné známky nebo podezření na porušení implantátu, mohou být implantáty ponechány v těle po celý život. Jedná se však o cizí těleso a i když je organizmem velmi dobře tolerováno je nutné počítat s tím, že z různých důvodů může být nutné implantát vyjmout nebo vyměnit. Někteří lékaři doporučují preventivní výměnu implantátů například po 10 letech. Je pravda, že deset let starý implantát může vlivem „únavy materiálu“ prasknout snadněji něž nový. Výměna implantátů je však rovněž určitým rizikem a já toto riziko považuji za větší než riziko ponechání původního implantátu, u něhož nejsou žádné známky porušení povrchu a žádné obtíže.
Pravidelné mammologické kontroly, kontroly u operatéra v případě pouhého podezření na obtíže a samovyšetřování prsu,  jsou proto nezbytně nutné.

Pro koho je zákrok vhodný?

Nejvhodnější kandidátkou je žena s malými prsy, po posledním těhotenství, která nemá příliš povolenou kůži prsů. Je-li operace provedena před těhotenstvím, neznamená to žádné jiné riziko než to, že po těhotenství se kůže prsů může povolit a případné opakování operace je komplikovanější. V případě povolené kůže prsů může být obtížné dosáhnout optimálního výsledku bez současné modelace prsů. Posouzení těchto skutečností je přísně individuální, zcela rozdílné u každé ženy a v každém věku.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Uvažování o operaci zvětšení poprsí by mělo začít konzultací. Z konzultace byste měla odcházet se všemi informacemi, které potřebujete k rozhodnutí o zákroku. Z organizačních důvodů je možně se na konzultaci nebo zákrok objednat jen telefonicky na +420 549 240 048.
Operace se provádí v narkóze, a proto je nutné interní předoperační vyšetření. To Vám může udělat Váš praktický lékař nebo může být provedeno v den operace přímo na klinice za poplatek ( pokud jste zdravá a s ničím se neléčíte). K operaci musíte přinést mammologické vyšetření, v němž musí být výslovně uvedeno, že "prsy jsou zdravé a lékař nemá námitek proti operaci zvětšení prsů pomocí implantátů". Po operaci je nutné počítat s pobytem na klinice 2 noci (1celý den).

Jak se augmentace provádí

V celkové anestézii jsou implantáty vloženy buď do dutiny pod prsním svalem nebo pod prsní žlázu. V některých případech je výhodné kombinované uložení – částečně pod žlázu, částečně pod sval, nebo pod svalovou fascii /povázku. Volba optimálního uložení implantátu je komplikovaná otázka vyžadující zkušenost a měl by ji rozhodnout lékař. Velikost a tvar implantátu si může s jistým omezením zvolit pacientka.

Pro vložení implantátu je nutný asi 5 cm dlouhý řez. Jeho umístění si ve většině případů můžete zvolit. Z hlediska viditelnosti je podle mého názoru nejvýhodnější řez v podpaží. Dále je možnou udělat řez v záhybu pod prsem nebo na rozhraní kůže a dvorce prsu.

Výběr implantátů je proveden většinou při konzultaci (v komplikovaných případech musí být upřesněn až během operace). Implantáty mají vždy silikonové pouzdro. Náplň může být silikonový gel (nyní upraven tak, že nevyteče ani při prasknutí implantátu) nebo fyziologický roztok (používají se málo). Implantáty mají tvar polokoule nebo "kapky"- anatomické. Objemová velikost implantátů je od 120 ml do 950 ml. Velikost a tvar implantátu je vybrána při konzultaci před zákrokem. Záleží na tvaru prsu a přání pacientky. Některé ženy si mohou implantát vybrat téměř bez omezení, u jiných je výběr omezen. V komplikovaných případech je dohodnuta s pacientkou přibližná velikost implantátu a nejvýhodnější implantát je vybrán během operace.

Pooperační průběh a doporučení

Při operaci dostanete speciální modelační podprsenku nebo modelační pás. Způsob modelace (pás/ podprsenka) závisí na použité operační metodě. Pás brání pohybu implantátů směrem vzhůru podprsenka opačně. Po operaci budete mít drény. Drény jsou hadičky, kterými se odvádí z dutiny s implantátem případné krvácení nebo vylučovaný sekret. Drény je nutné ponechat tak dlouho, dokud sekrece, která se měří, neklesne pod určitou hranici. Tato doba se pohybuje mezi 2 – 5 dny. Propuštění domů je možné i s drény.
Uložení implantátů pod prsní sval je spojeno s většími bolestmi asi první 3 dny. Na klinice samozřejmě léky tišící bolest dostanete.
Přibližná doba pracovní neschopnosti je asi 14 dní. Doba nošení modelace je přísně individuální. Nejčastěji 3 týdny s tím, že potom se modelace odkládá postupně nejprve na několik hodin denně, potom s modelací jen spíte, než jí odložíte zcela.

Rizika operace zvětšení prsou

Zvětšení prsou (augmentace) je spojena s všeobecnými riziky každého operačního zákroku.
Tato rizika jsou:

 • Infekce
 • Krvácení
 • Plicní embolie
 • Alergické reakce
 • Žilní trobóza a podobně.

Rizika spojená konkrétně s operací zvětšení prsou jsou:

 • Neudržení optimální polohy implantátu získané při operaci
 • Nahromadění krve nebo výpotku v dutině implantátu
 • Infekce v dutině implantátu
 • Nedosažení optimálního výsledku operace
 • Nesouměrnost uložení implantátu
 • Vytvoření "kapsuly" – tvrdého vazivového pouzdra kolem implantátu.

Pacientky, které podstoupily zvětšení prsu pomocí implantátu, nesmí podstoupit diatermii (např. prohřívání jater v rámci lázeňské léčby). Mohlo by dojít k extrémnímu zahřívání implantátu, vnitřním popáleninám a eventuálnímu prasknutí implantátu.

Cena zvětšení prsou

Pomocí implantátů - přibližná cena včetně implantátů, narkózy, pobytu 2 noci od 69 000 Kč.

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Nejnovější zodpovězené dotazy

18.12.2020 13:33 Operace prsou

Dobry den, chtela bych se k vam objednat na prsa ( domluvit schůzi) .

Děkuji
S pozdravem

Děkuji za důvěru a za zájem.
Na konzultaci se lze z organizačních důvodů objednat pouze telefonicky na 549 240 048 nebo 734 253 557 a stojí 400Kč. S pozdravem Dr. Štěpán

20.9.2020 11:20 ZMĚNA POHLAVI

DOBRE POLEDNE MOC RÁD BYCH SI CHTĚ U VÁS NECHÁT JSI ZMĚNIT POHLAVI Z MUŽE NA ZENU JÁ SE MOC CITÍM BYT ŽENOU NEZ´Ž MUŽEM MOC RÁDA BYCH UŽ BYLA ŽENOU NEŽ MUŽEM MOJE ADRESA JE

Pro změnu pohlaví je předchozí souhlas odborné komise naprosto nezbytný. Ostatní viz předchozí odpověď. Bez tohoto souhlasu pro vás nemá význam objednávat se k nám na konzultaci. nebude to mít pro vás žádný přínos.

27.5.2020 15:23 ZMĚNA POHLAVI

DOBRE ODPOLEDNE MOJE JMENO JE .........….MOC RÁD BYCH JSY CHTĚL U VÁS NECHÁT ZMĚNIT POHLÁVI ZMUŽE NÁ ŽENU JÁ SE MOC CITÍM BYT ŽENOU NEŽ MUŽEM MOC RÁDA BYCH UŽ BYLA ŽENOU MOC SE CITÍM BYT ŽENOU ………………….

Zvětšení prsů pomocí implantátů provádím. Ostatní operace související se změnou pohlaví nikoli. Jak první krok je nezbytné objednat se a přijít na konzultaci.

25.5.2020 18:07 Změna pohlavi

Dobre odpoledne rad bych jsi chtel u vas nechat jsi zmenit pohlvi zmuze na zenu ja se moc citim byt zenou nez muzem moc rada bych byla uz zenou moje adresa je

Vážená paní!
Píši v ženském rodě, protože se tak asi sama vnímáte. Operace vytvoření vaginy neprovádím. Provádím jen operace "zvětšení prsů pomocí implantátů = vytvoření ženských prsů u muže (operace stojí asi 75 000 Kč). Nevím zda víte o tom, že pro změnu pohlaví je kromě změn vzhledu možná i změna identity ve smyslu změny jména. Toto všechno je však vázáno na udělení souhlasu se změnou pohlaví, který by jste mohla získat o zvláštní odborné komise po absolvování různých vyšetření. Informace by vám podal možná váš praktický lékař a určitě nejbližší sexuologická ambulance. Změna pohlaví na základě souhlasu komise by potom byla možná i na účet zdravotní pojišťovny (ne na všech pracovištích). Pouze vytvoření prsů za vaši plnou úhradu je však možné bez souhlasu jen na základě vašeho přání.

2.3.2020 17:26 Papáková

Dobrý den,
zvažuji zvětšení prsou pomocí implantátu a ráda bych se objednala na konzultaci.
Termín případné operace by se musel uskutečnit v průběhu prvních týdnů letních prázdnin z důvodu mého povolání.
Nemám představu, zdali je to reálné.

Děkuji
S pozdravem

Ano je to reálné. Objednejte se na konzultaci.

10.1.2020 19:29 Plastika prsu

Dobry den pane doktore, predem dekuji za odpoved na moji otazku. Mam rakovinu prsu, zatim castecna mastektomie, ale ceka me po chemo ablace +odstraneni uzlin, protoze pri prvni operaci byly uzliny pozitivni. Jeste se ceka na genetiku vzhledem k memu veku(39). Jak je to prosim v mem pripade s rekonstrukci ale zaroven i plastikou(zvetseni meho ne zrovna velkeho poprsi)? O plastice jsem uvazovala, po tehotenstvich, nemoc me predbehla.... je mi jasne ze pojistovna “rozmary” asi platit nebude, jsem ochotna si poprsi zaplatit, jen zda-li je to mozne. Dekuji a krasny den

Vážená paní. Obraťte se přímo na Masarykově Onkologickém Ústavu na MUDr. Zuzanu Chaloupkovou - objednejte se na konzultaci k ní do ambulance. Mluvil jsem s ní o Vás, ale vaše jméno si nebude pamatovat. Není to však vůbec podstatné.

Více dotazů na téma zvětšení prsou naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím