Operace obličeje <span>blefaroplastika</span>

Operace obličeje blefaroplastika

Oční víčka

Vlivem věku dochází k povolování kůže na horních a dolních víčkách. Tvoří se kožní řasy, které jsou někdy vyplněny tukovými tělísky a říká se jim váčky. Častější jsou na dolních víčkách – váčky pod očima. Je potřeba je odlišit od otoků. Váčky vzniklé na podkladě otoků kolem oči mizí. Váčky ­vzniklé na podkladě tukových tělísek – tukové prolapsy, nemizí a mění se jen málo. Povolení kůže – převislá kožní řasa může být někdy tak velká, že vadí ve vidění a omezuje zorné pole. Jedná se o zákrok, který znamená pro organizmus malou zátěž.

 

Pro koho je zákrok vhodný?

Výše zmíněné příznaky začínají většinou pomalu vznikat po 30 roce věku, ale jen zřídka se operace provádí před 35. rokem věku. Je málo žen a můžu u nichž by operace provedená po 45. roce věku neměla výrazný výsledek který vydrží asi 7 – 12 roků. Operace se dá opakovat, ale není dobře ji provádět více než dvakrát v životě.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Operaci by měla předcházet konzultace na kterou je nutné se objednat telefonicky. Pokud je pro Vás problém na konzultaci přijet, je jí možné, zejména u operace horních víček provést "konzultaci" zasláním fotografií po internetu nebo je možné objednat se přímo na termín zákroku. Konzultace je potom provedena těsně před zákrokem. Oba způsoby znamenají riziko nedorozumění a jsou nouzovým žešením.

U zdravého člověka operace nevyžaduje zvláštní přípravu ani vyšetření. Čtrnáct dní před zákrokem není dobře užívat léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin). Opatrného zvážení je potřeba u pacientů užívajících léky omezující krevní srážlivost. Méně vhodné je operovat v době 3 dny před a po začátku menstruace. Operace se dá provádět během celého roku.

Pokud není termín dohodnut při konzultaci lze se na něj objednat kdykoli telefonicky. Dohodnutý termín je platný po uhrazení rezervačního poplatku.

Zákrok se většinou provádí ambulantně v místním znecitlivění. Na zákrok není vhodné přijít lačný a žíznivý. Měli byste být v dobré kondici. Kromě injekce je zákrok zcela nebolestivý, je dobře snášen a trvá asi 1 hodinu u horních víček a do 2 hodin u horních a dolních víček. Podstatou zákroku je odstranění kožního nadbytku na víčkách a v odůvodněných případech i odstranění tukových tělísek. Jizvy jsou v záhybu kůže nad horním víčkem a těsně pod linijí řas na víčku dolním. Po zákroku je nutné zajistit si odvoz nebo zůstat do druhého dne.

Pooperační průběh a doporučení

Po operaci se téměř vždy vytvoří modřiny, které mohou být až tmavě modré a kolem celého oka. Modřiny postupně mizí zpravidla po 14 dnech. Po 14 dnech oči nevypadají zcela přirozeně a stav lze přirovnat k podráždění oka jako třeba u zánětu spojivek. Jako prevence modřin – hematomů, otoků a pro hladký průběh hojení je velmi důležitý klid zejména v prvních pooperačních hodinách. Po operaci si proto naplánujte 48 hodin odpočinku s očima většinu času zavřenýma. Na oči se v této době přikládají obklady, které dostanete již při ukončení operace a bude vám vysvětleno a ukázáno jak si obklad připravit. Rovněž dostanete veškeré vybavení na pooperační ošetřování. Otoky mohou být nesouměrné a to vede k dočasně nesouměrné poloze jizev. Operace má jen výjimečně akutní komplikace. Stehy se vytahují 5.- 7. pooperační den.

Pokud si můžete dovolit jít do práce s modráky, je to možné 5. pooperační den ( s obtížemi 3. pooperační den) jinak je potřeba počítat se společenským omezením 14 dní vzhledem k hematomům.

Kolem 10. pooperačního dne se mohou začít jizvy stahovat a tvrdnout. Je to normální fáze procesu vyzrávání jizvy, která po určité době sama pomine. Tuto dobu lze zkrátit masáží a použitím speciálních krému na jizvy obsahujících silikon.

Rizika operace očních víček

Nejvážnější komplikací na dolních víčkách je vznik ektropia – stav kdy kůže táhne a víčko nelze dobře zavřít. Významnou prevencí je dodržení pooperačního klidu. Stav se jen pomalu upravuje pomocí masáží a dalších opatření. Další komplikací je vznik organizovaného hematomu v podkoží. Ten se vždy vstřebá, ale může to výrazně prodloužit hojení. V tom případě je vhodné hematom vypustit. Ostatní rizika jako infekce, poruchy hojení a podobně nejsou časté, ale může k nim dojít jako u každé rány.

Cena operace očních víček

horních 10 000 Kč, dolních 12 000 Kč, kombinované 16 000 Kč

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Nejnovější zodpovězené dotazy

19.2.2019 15:07 Horne aj dolne vicka

Dobry den. Chcy se zeptat,bylo by mozne se k Vam objednat na zakrok hornych aj dolnych vicek? Dekuji.

Ano je to možné.

24.1.2019 20:52 operace dolnich vicek

Dobrý večer.Rozhodla jsem se pro operaci dolnich viček, při konzultaci mi lékař řekl, že musi udělat zavěs na vnějším koutku. Mam trochu obavy aby
horní víčko nebylo potáhle níž. Děkuji.

Lituji, ale na Váš dotaz nedovedu odpovědět. Dr. ŠTĚPÁN

5.12.2018 22:33 Operace očních víček

Dobrý den,chtěla bych se pana doktora zeptat,jestli se může dělat operace očních víček v celkové anestezii.Děkuji za odpověď

Ano je to samozřejmě možné. V tomto případě se to dělá spíše v ambulantní anestézii - ráno přijdete a odpoledne vás musí někdo odvézt. Musíte mít interní předoperační vyšetření. Anestézie samotná stojí 10 500 - 12 500. Zákrok je možné provádět i v celkové anestézii a s hospitalizací.

3.12.2018 21:03 Operace horni vicka

Dobry den,chtela bych se teptat mam na prave strane tvare ohen zasahuje i vicko jestli by to byla prekazka k operaci ocnich vicek.predem dekuji

"Oheň" není překážkou operace. Před objednáním na operaci, se objednejte na tzv. konzultaci. Přece jen by jste se mohla mýlit v diagnóze "oheň" a problém by to být mohl.

7.9.2018 00:05 Pooperační péče o horní víčka

Dobrý den, jsem 9. den po operaci horních víček a mám promazàvat jizvy. Mažu Opthalmo Azulenem dvakrát denně. Na letáku je psáno mazat nejdéle 10 dní. Chtěla jsem se zeptat co nám používat dále, a jak dlouho. Moc děkuji za odpověď.

Výběr masti nehraje sice podstatnou roli, ale přece jen raději kontaktujte třeba telefonicky přímo operatéra.

18.6.2018 17:11 Víčka

Mám takový problém, sice je mi jenom 16 let, ale mám už od mala spadlé jedno víčko mnohem více než to druhé, postupem času je to pořád více vidět. V důsledku toho mám jedno oko větší a druhé menší, už si toho všímají i někteří mí kamarádi a docela dost mě to trápí. V rodině máme dědičně všichni docela spadá víčka, ale padají až ve vyšším věku a všichni mi říkají, že je to blbost jít na nějaký zákrok v tak malém věku. Moje skoro stejně stará sestra třeba takový problém vůbec nemá. Nevím co mám dělat, chci se vás proto zeptat, jestli by to šlo alespoň trochu srovnat nějakou mírnější metodou nebo jestli je zákrok nutný. Děkuji předem za odpověď.

Vážená slečno! Je možné, že se u vás jedná o vadu "pokles víčka", odborně "ptóza víčka". Vada může být vrozená nebo získaná. Prostřednictvím svého praktického lékaře se objednejte na vyšetření k očnímu lékaři. U kosmetických operací se termín pokles víček nesprávně používá také, myslí se tím ale jen pokles kůže na víčkách. Tvorba kožní řasy na víčkách.

Více dotazů na téma oční víčka naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím