Operace obličeje <span>blefaroplastika</span>

Operace obličeje blefaroplastika

Oční víčka

Vlivem věku dochází k povolování kůže na horních a dolních víčkách. Tvoří se kožní řasy, které jsou někdy vyplněny tukovými tělísky a říká se jim váčky. Častější jsou na dolních víčkách – váčky pod očima. Je potřeba je odlišit od otoků. Váčky vzniklé na podkladě otoků kolem oči mizí. Váčky ­vzniklé na podkladě tukových tělísek – tukové prolapsy, nemizí a mění se jen málo. Povolení kůže – převislá kožní řasa může být někdy tak velká, že vadí ve vidění a omezuje zorné pole. Jedná se o zákrok, který znamená pro organizmus malou zátěž.

 

Pro koho je zákrok vhodný?

Výše zmíněné příznaky začínají většinou pomalu vznikat po 30 roce věku, ale jen zřídka se operace provádí před 35. rokem věku. Je málo žen a můžu u nichž by operace provedená po 45. roce věku neměla výrazný výsledek který vydrží asi 7 – 12 roků. Operace očních víček se dá opakovat, ale není dobře ji provádět více než dvakrát v životě.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Operaci by měla předcházet konzultace na kterou je nutné se objednat telefonicky. Pokud je pro Vás problém na konzultaci přijet, je jí možné, zejména u operace horních víček provést "konzultaci" zasláním fotografií po internetu nebo je možné objednat se přímo na termín zákroku. Konzultace je potom provedena těsně před zákrokem. Oba způsoby znamenají riziko nedorozumění a jsou nouzovým žešením.

U zdravého člověka operace nevyžaduje zvláštní přípravu ani vyšetření. Čtrnáct dní před zákrokem není dobře užívat léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin). Opatrného zvážení je potřeba u pacientů užívajících léky omezující krevní srážlivost. Méně vhodné je operovat v době 3 dny před a po začátku menstruace. Operace se dá provádět během celého roku.

Pokud není termín dohodnut při konzultaci lze se na něj objednat kdykoli telefonicky. Dohodnutý termín je platný po uhrazení rezervačního poplatku.

Zákrok se většinou provádí ambulantně v místním znecitlivění. Na zákrok není vhodné přijít lačný a žíznivý. Měli byste být v dobré kondici. Kromě injekce je zákrok zcela nebolestivý, je dobře snášen a trvá asi 1 hodinu u horních víček a do 2 hodin u horních a dolních víček. Podstatou zákroku je odstranění kožního nadbytku na víčkách a v odůvodněných případech i odstranění tukových tělísek. Jizvy jsou v záhybu kůže nad horním víčkem a těsně pod linijí řas na víčku dolním. Po zákroku je nutné zajistit si odvoz nebo zůstat do druhého dne.

Pooperační průběh a doporučení

Po operaci se téměř vždy vytvoří modřiny, které mohou být až tmavě modré a kolem celého oka. Modřiny postupně mizí zpravidla po 14 dnech. Po 14 dnech oči nevypadají zcela přirozeně a stav lze přirovnat k podráždění oka jako třeba u zánětu spojivek. Jako prevence modřin – hematomů, otoků a pro hladký průběh hojení je velmi důležitý klid zejména v prvních pooperačních hodinách. Po operaci si proto naplánujte 48 hodin odpočinku s očima většinu času zavřenýma. Na oči se v této době přikládají obklady, které dostanete již při ukončení operace a bude vám vysvětleno a ukázáno jak si obklad připravit. Rovněž dostanete veškeré vybavení na pooperační ošetřování. Otoky mohou být nesouměrné a to vede k dočasně nesouměrné poloze jizev. Operace má jen výjimečně akutní komplikace. Stehy se vytahují 5.- 7. pooperační den.

Pokud si můžete dovolit jít do práce s modráky, je to možné 5. pooperační den ( s obtížemi 3. pooperační den) jinak je potřeba počítat se společenským omezením 14 dní vzhledem k hematomům.

Kolem 10. pooperačního dne se mohou začít jizvy stahovat a tvrdnout. Je to normální fáze procesu vyzrávání jizvy, která po určité době sama pomine. Tuto dobu lze zkrátit masáží a použitím speciálních krému na jizvy obsahujících silikon.

Rizika operace očních víček

Nejvážnější komplikací na dolních víčkách je vznik ektropia – stav kdy kůže táhne a víčko nelze dobře zavřít. Významnou prevencí je dodržení pooperačního klidu. Stav se jen pomalu upravuje pomocí masáží a dalších opatření. Další komplikací je vznik organizovaného hematomu v podkoží. Ten se vždy vstřebá, ale může to výrazně prodloužit hojení. V tom případě je vhodné hematom vypustit. Ostatní rizika jako infekce, poruchy hojení a podobně nejsou časté, ale může k nim dojít jako u každé rány.

Cena operace očních víček

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Stránka je chráněna službou reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů a smluvními podmínkami Google.

Nejnovější zodpovězené dotazy

29.4.2024 22:50 Operace horních víček

Dobrý den,
Měla bych zájem o operaci horních víček, jelikož jsou povadlá tak, že mi to zhoršuje zrak. Je mi 51 let
V Čechách jsem každý rok v červnu a červenci
Děkuji za informaci
Denisa

Pro komplikovanost odpovědi a naplánování odpovídám přímo běžnou elektronickou poštou. S pozdravem Dr. ŠTĚPÁN

13.4.2024 18:24 Opearce dolních víček

Dobrý den,
jsempo zákroku 10. den.Mám stále ledovat či chlait? Víčka jsou stále oteklá.

Ledování je riskantní vždy, chlazení má smysl nejdéle 2 dny po operaci, obklady max. 3 dny. Byla jste na operaci na našem pracovišti? Dnes v neděli to nemohu zjistit v databázi. V každém případě máte zkreslené informace o pooperační péči. Dr. ŠTĚPÁN

21.3.2024 16:26 Jizva po operaci hornich vicek

Dobry den, chtela jsem se zeptat na nazor jiného lekare. Jsem 2 mesice po operaci hornich vicek. Na jednom oku se mi spatne zahojila jizva. Vzhledem k tomu,ze nejde vlozit foto tak se budu snazit vysvetlit. U jizvy je jakoby vypoukla kuze a dela mi pres tu jizvu previs a tim padem to vypada,ze mam u toho oka vzite mene kuze nez u druheho. A vypada to ,ze mam jedno vicko vic a jedno mene .Nevim jestli je to hypertroficka nebo keloidni jizva. Jsem z toho nestastna. Chtela bych vedet,jestli treba muzu podporit hojeni najakou masti nebo laserem. Masti jsem nasla strataderm a nebo laroche cicaplast gel b5. Nevim jestli nejakou z techto masti muzu na oci pouzit. Moc dekuji za odpoved

Obě masti můžete použít. Podrobnější odpověď na váš dotaz nelze z takto korespondenčně získaných informací dát, i kdyby jste doručila fotografie. Doporučuji kontrolu u operatéra.

19.3.2024 09:43 Horní oční víčka

Mohu se prosím ,zeptat zda-li případné rozdílné odebrani tukových váčků nového a pravého víčka může mít vliv na symetrii u horních víček ?

Ano vliv to mít může a asi by mělo. Z vašich dotazů soudím, že je pro vás operace očních víček nevhodná. Nebudete s výsledkem spokojen. Upusťte od snahy nechat si provádět změny na svém obličeji a těle.

11.3.2024 13:25 Horní oční víčka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na operaci horních víček, zatím vybírám kliniku. Na co bych se rád zeptal ,jestli člověk může nějak ovlivnit kolik kůže se mu odebere zda-li to je volitelne?
Ptám se proto protože si občas prohlédnu obrázky na internetu kde jsou lidi vyfocené před zákrokem a po zákroků a v některých případech vidím po zákroku hodně viditelné víčko a oční řasy, což si vysvětluji že bylo odebráno hodně kůže tak jak to má být a na jiných fotkách vidím rozdílný jen nepatrný. Tak bych se chtěl rád zeptat proč tomu taky je a zdali si člověk může navolit jak by to chtěl aby to vypadalo. Nebo případně zdali se liší jestli se zákrok provádí na muži nebo na ženě co odebraného množství kůže se týče? Děkuji za odpověď

Rozsah odebrané kůže se předem plánuje a maluje. Takže se na tomto rozsahu lze přesně dohodnout. Rozsah nesmí být větší než je "maximální rozumný a bezpečný", ale může být menši.
Na druhé straně nemá velký smysl abyste si tento rozsah nějak sám volil. Taky se to nedělá. Vždy se odstraňuje optimální množství kůže a rozdíly ve výsledcích, které popisujete, jsou způsobeny prostě tím, že ti lidé vypadali jinak už před operací.
Plánování operace doporučuji začít objednáním se na konzultaci na nějaké pracoviště a ne četbou informací na internetu. Teprve potom se rozhodněte, jestli o operaci skutečně stojíte a objednejte se na konzultaci případně znovu, k lékaři který by operaci prováděl. Konzultovat můžete i na více pracovištích.

16.5.2023 11:39 Gastric sleave a operace Hornich a dolnich vice

Dobry den ,
Mam zajem o operaci vicek a gastric sleave. Zajimalo by me zda tyto zakroky provadite?Za jako cenu a jak rychle bych mohla na operaci. A pokud je mozne udelat konsultaci po telefonu?
Dekuji Petra

Vážená paní! Operaci gastric sleave neprovádím. Operace víček ano. Konzultaci po telefonu vám rozhodně nedoporučuji.

Více dotazů na téma oční víčka naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím