Operace prsou <span>modelace a zmenšení (redukce) prsů</span>

Operace prsou modelace a zmenšení (redukce) prsů

Modelace a zmenšení prsou

Pokud uvažujete o této operaci, je výhodné začít úvahy konzultací u plastického chirurga, který by zákrok snad v budoucnu prováděl. Tyto operace, tak jako všechny operace vyžadující hospitalizaci, provádím na klinice BODY.
Na prsou se nejčastěji provádějí 3 kosmetické operace, které lze někdy s výhodou kombinovat:

Stručný popis zákroku

Následující text podává informaci o operaci "zmenšení prsou" a "modelaci prsou". Vše, co souvisí s těmito operacemi je podobné nebo totožné. Zmenšení prsu je zpravidla náročnější zákrok. Po obou operacích zůstávají na prsou viditelné jizvy – (viz. foto). Vždy je to jizva kolem prsního dvorce a většinou od dvorce dolů. Obvykle je nutné přidat ještě jizvu v záhybu pod prsem, která většinou umožňuje dosažení lepšího tvaru, lepšího vzhledu ostatních jizev a je nejméně vidět. Tvar jizev závisí na použité metodě a původním tvaru prsů.

Pro koho je zákrok vhodný?

Zákrok má smysl, pokud je kůže prsů povolená a prsy visí. Jestli jsou prsy současně příliš velké je možné je tímto zákrokem i zmenšit. Zákrok je vhodnější provádět až po posledním těhotenství. Změny prsů způsobené těhotenstvím by mohly výsledek zákroku poškodit.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Uvažování o operaci by mělo začít konzultací. Z konzultace byste měla odcházet se všemi informacemi, které potřebujete k rozhodnutí o zákroku.
Operace se provádí v narkóze a proto je nutné interní předoperační vyšetření. To Vám může udělat Váš praktický lékař nebo může být provedeno v den operace přímo na klinice za poplatek (pokud jste zdravá a s ničím se neléčíte). K operaci musíte přinést mammologické vyšetření v němž musí být výslovně uvedeno, že "prsy jsou zdravé a lékař nemá námitek proti operaci zmenšení prsou".

Po operaci je nutné počítat s pobytem na klinice 2 noci. Prostou modelaci prsů je někdy možné provádět v ambulantní celkové anestezii (operace se provede během dopoledne a večer vás někdo musí odvézt domů).

Jak se operace provádí

Nejdříve se vyměří, naplánuje a nakreslí vedení řezů. Celý plán operace je nutné provádět ve stoje. V celkové anestézii je potom provedena celá operace, která tvá 1,5 až 4 hodiny. Po operaci budete mít speciální modelační podprsenku a pravděpodobně i drény k zabránění tvorby hematomů a komplikací v hojení. Drény se vytahují obvykle druhý pooperační den a stehy 14. až 21 pooperační den. Je možné použít stehy odbouratelné, které není potřeba vytahovat.  Vytažení stehů a kontrolu za 14 až 21 dní po operaci považuji za výhodnější.

Pooperační průběh a doporučení

Při operaci dostanete speciální modelační podprsenku, která pomáhá udržovat tvar prsů docílený operací a usnadňuje převazy. Po operaci budete mít drény. Drény jsou hadičky, kterými se odvádí z rány případné krvácení nebo sekret. Při modelaci se často užívají drény, které jsou kryty obvazem, a proto nejsou vidět. Pooperační bolesti obvykle nejsou velké a často nejsou potřeba ani žádná analgetika. Operace zanechává vždy jizvy. V případě komplikovaného hojení mohou být jizvy více patrné. Takové jizvy je možné později operativně korigovat. V každém případě jsou jizvy po operaci zarudlé a tužší. Vyblednou a změknou postupně, ale trvá to nejméně 3 měsíce většinou až do jednoho roku. Proces vyzrávání (blednutí a měknutí) jizev lze patřičnou péčí urychlit.

Přibližná doba nutné pracovní neschopnosti je asi 5 dní. Po "modelaci prsů" malého rozsahu je možné jít do práce druhý (lépe třetí) pooperační den. Doba nošení modelační podprsenky je 3 týdny. Potom je ji vhodné nahradit konfekční podprsenkou, která však dobře drží tvar prsu.

Rizika operace

Modelace nebo zvětšení prsů je spojena s všeobecnými riziky každého operačního zákroku.
Tato rizika jsou: komplikace hojení ran, infekce, krvácení, plicní embolie, alergické reakce, žilní trombóza a podobně.

Rizika spojená konkrétně s operací zmenšení prsou jsou:
Nedosažení optimálního výsledku operace ve smyslu tvaru, souměrnosti, jemných jizev.
Snížená citlivost až necitlivost dvorce a bradavky. Riziko odumření dvorce zejména při velké redukci prsů.

Cena zmenšení prsou, modelace prsů

Větší rozsah, přibližná cena včetně narkózy, hospitalizace 2 noci od 56 000 Kč.

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Stránka je chráněna službou reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů a smluvními podmínkami Google.

Nejnovější zodpovězené dotazy

31.7.2022 20:50 Plastika prsu

Dobrý den prosím vás chtěla sem se zeptat jsem onkologických pacient lecim se na žlutým kopci Brně rakovina prsu operovali my jedno cele prso praví už to je rok chtěla bych spatki myt prso může te my pomoct ? Děkuji balazova

Lituji, ale nebylo by pro vás dobré jakkoli zasahovat do léčení a Žlutém kopci. Položte tento svůj dotaz tam, a pokud vám řeknou, že to zatím není možné, mají pravdu.

12.6.2022 17:20 Mastektomie ftm

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li provádíte i operace prsou u lidí s přeměnou pohlaví konkr. female to male? Budu rád za Vaši odezvu a vysvětlení.
Děkuji za kladné vyřízení, pěkný den

Vážený pane! Tyto operace samozřejmě provádím, ale nemohu je provést na účet ZP. Operaci by jste u mne musel platit a stála by nejméně 64 600 Kč se vším co s ní souvisí. Pokud máte oficiálně povolenou změnu pohlaví, dala by se operace provést na účet ZP například na Klinice Plastické a estetické chirurgie, Berkova 34, Brno nebo na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie, nemocnice Brno Bohunice a neplatil by jste nic. Kdybych měl operaci provádět já, objednejte se ke mně na konzultaci - zcela nezávazná a stojí 400 Kč.

23.2.2022 13:01 Zmenšení a modulace prsou

Dobrý den,chci se zeptat jestli se muze zmenšení a modulace prsou delat zároveň a kolik to stojí.Děkuji Monika

Zmenšení a modelace prsu se provádí současně vždy. Cena zákroku je asi 65 000 Kč a zahrnuje vše co se zákrokem souvisí. Vzhledem k formulaci dotazu si nejsem jistý, jestli máte pravdivé informace a představu o náplni zákroku modelace prsů a zmenšení prsů. Možná se objednejte na konzultaci.

26.1.2022 23:18 Zmenšení prsou již po modelaco prsou - po 13 letech

Dobrý den,

mám dotaz, jestli nevadí, když po 13 letech - po modelaci, bych chtěla jít na zmenšení prsou.
Děkuji za odpověď zdraví Oldřiška

Obecně je možno odpovědět, že následné zmenšení prsů je po provedené modelaci možné a nijak výjimečné. Konkrétněji vám však nelze odpovědět bez předchozí konzultace = vyšetření, na kterou se můžete objednat.

25.12.2021 22:13 Korpova

Dobry den chtela jsem se zeptat jestly delate take, zmenseni prsou a zaroven zmenseni bricha najednou pri 1 operaci. Dekuji

Záleží na rozsahu každé z těchto dvou operací. Není u každého stejný. Při rozsáhlém zmenšení břicha a velkém zmenšení prsů, by mohla zátěž organizmu překročit limity pacienta. Technicky to není problém. Otázku nelze posoudit korespondenční formou.

5.9.2021 22:08 Mastektomie

Dobrý den,
chci se zeptat zda provádíte kompletní mastektomii. Jsem trasgender FTM, mám tuto operaci schválenou (a tady hrazenou) pojišťovnou a měl bych zájem ji podstoupit u vás. Pokud ji provádíte a může být u vás hrazena přes pojištovnu.
Hezký den

Lituji, ale tyto zákroky neprovádím. S pozdravem Dr. ŠTĚPÁN

Více dotazů na téma modelace a zmenšení prsou naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím