Ostatní zákroky <span>odstranění vrásek a pocení</span>

Ostatní zákroky odstranění vrásek a pocení

Botulotoxin

Odstranění vrásek botulotoxinem

Vrásky na obličeji je možné také odstranit pomocí injekcí. Existují dva odlišné způsoby:

Stručný popis zákroku odstranění vrásek

Botulotoxin je injekčně píchnut do svalu, kde se naváže a dočasně přeruší spojení mezi svalem a nervem, který sval ovládá. Svalem tedy nelze pohnout. Tento efekt nastupuje mezí 3. a 14 dnem po aplikaci botulotoxinu a přetrvává 3 měsíce. Protože se sval během této doby nehýbe, nedochází ke svrašťování a lámání kůže v jeho okolí a vrásku se začnou vyhlazovat. Výsledek je nejlepší za 3 měsíce, kdy se pohyb opět vrátí a s tím se začnou pomalu vracet i vrásky. Pokud nebyly vrásky hluboké, trvá asi 9 – 15 měsíců než se vrásky vrátí do původní formy. Botulotoxin není nutné aplikovat opakovaně, ale pokud chceme zabránit opětovnému vytvoření vrásek, je to nutné. U každého je možné po jedné až dvou aplikacích botulotoxinu zjistit, s jakým odstupem je nejvhodnější botulotoxin podávat aby "měsíc bez vrásek" byl co nejlevnější. Obvykle je tato optimální doba mezi 6 až 12 měsíci.

Před zákrokem, konzultace, objednání termínu

Pro různé vrásky je i různý způsob jejich optimálního odstranění. Proto doporučuji úvahy o odstranění vrásek začít objednáním na konzultaci. Během této konzultace může být provedeno odstranění vrásky pomocí botulotoxinu nebo výplňového materiálu.

Pokud nemáte o botulotoxinu žádné informace, nebo nevíte, jestli je pro vás vhodný, je potřeba se telefonicky objednat a při objednání říct, že máte zájem o vyhlazení vrásek botulotoxinem, ale nemáte o tom žádné informace. Budete objednáni tak, aby bylo dostatek času na konzultaci vhodnosti zákroku a potom případně i na jeho provedení.

Aby bylo možné udržet výhodnou cenu za dávku, je aplikace prováděna také v rámci slevových akcí. Je to pouze v určité dny zpravidla první středa, čtvrtek a pátek v měsíci. Klienti, kteří mají o botulotoxinu dostatek informací, se nemusí objednávat, protože aplikace je rychlá a snadná. Je výhodné telefonicky se informovat, kdy je možné přijít, aby nebylo nutné čekat.

Rizika zákroku

  • Neúčinnost. Botulotoxin vyžaduje velmi přísné dodržování podmínek skladování a ředění. Při nedodržení se nestává škodlivým ale neúčinkuje. V případě neúčinnosti je preparát aplikován znovu zdarma.
  • Infekce po injekci. Protože se vpichy provádí do krajiny, kde se hygiena obtížněji udržuje, může dojít k zánětu kůže.
  • Alergická reakce na složky preparátu.
  • Nežádoucí ovlivnění funkce nervů ruky je teoreticky možné, ale nesetkal jsem se s ním ani v literatuře ani ve své praxi.
  • Toxický účinek na organizmus není vzhledem k použité celotělové dávce možný.

Odstranění pocení botulotoxinem

Asi 0,1% až 1% populace trpí nadměrným pocením podpaží, dlaní nebo nohou. Nejedná se o pocení související s termoregulací organizmu, ale o vrozený sklon k nadměrné produkci pro čich nepříjemného potu většinou vystupňovanou stresem. Obtíže obvykle začínají v pubertě. Zřídka mizí v dospělosti nebo v pokročilém věku. Stav se odborně nazývá vrozená hyperhidrosa a lze ji efektivně omezit pomocí botulotoxinu.
Mechanizmus účinku botulotoxinu je podobný jako při odstranění pohybu svalů způsobujících vrásky v obličeji. Blokuje přenos nervového vzruchu mezi nervem a žlázou.

Stručný popis zákroku odstranění pocení

Zákrok se provádí ambulantně a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu ani vyšetření. Při dodržení platných zásad ošetření, účinkuje preparát pouze místně a jen v malém počtu případů jej nelze podat. Botulotoxin se aplikuje injekční technikou kožních pupenů. Jemnou injekční jehlou se vstřikne do kůže ošetřované krajiny malé množství roztoku a vytvoří se tzv. kožní pupen. Je potřeba 8-20 vpichů do každého podpaží, 15-30 do dlaně a o něco více na plosky nohou.

Cena ošetření závisí na dávce. Pro začátek doporučuji 1-2 dávky pro jednu stranu. Při opakování je možné dávku upravit podle zjištěné individuální citlivosti. V případě aplikace 2 dávek na jednu stranu výsledek garantuji a to v tom smyslu, že pokud by byla potřebná vyšší dávka, a to je možné, aplikuji ji příští měsíc nebo i později zdarma.  

Efekt nenastoupí ihned po injekci ale do 5 až 14 dní a trvá asi 6 - 9 měsíců. S počtem opakování se prodlužuje.

Po zákroku nejsou nutná žádná omezení.

Před zákrokem, konzultace, objednání termínu

Pokud nemáte o botulotoxinu žádné informace, nebo nevíte, jestli je pro vás vhodný, je potřeba se telefonicky objednat a při objednání říct, že máte zájem o odstranění pocení botulotoxinem, ale nemáte o tom žádné informace. Budete objednáni tak, aby bylo dostatek času na konzultaci vhodnosti zákroku a potom případně i na jeho provedení.

Aby bylo možné udržet výhodnou cenu za dávku, je aplikace prováděna také v rámci slevových akcí. Je to pouze v určité dny zpravidla první středa, čtvrtek a pátek v měsíci. Klienti, kteří mají o botulotoxinu dostatek informací, se nemusí objednávat, protože aplikace je rychlá a snadná. Je výhodné telefonicky se informovat, kdy je možné přijít, aby nebylo nutné čekat.

Rizika zákroku

  • Neúčinnost. Botulotoxin vyžaduje velmi přísné dodržování podmínek skladování a ředění. Při nedodržení se nestává škodlivým ale neúčinkuje. V případě neúčinnosti je preparát aplikován znovu zdarma.
  • Infekce po injekci. Protože se vpichy provádí do krajiny, kde se hygiena obtížněji udržuje, může dojít k zánětu kůže.
  • Alergická reakce na složky preparátu.
  • Nežádoucí ovlivnění funkce nervů ruky je teoreticky možné, ale nesetkal jsem se s ním ani v literatuře ani ve své praxi.
  • Toxický účinek na organizmus není vzhledem k použité celotělové dávce možný.

Botulotoxin je produkován bakteriemi Clostridium Botuli a jako medicínský preparát je v ČR distribuován pod čtyřmi různými názvy. Z místa vpichu se do těla nevstřebává. Pokud by byl píchnit do cévy, může se šířit. Dávka použitá k ovlivnění vrásek jedné lokality se rovná jedné desetině dávky běžně používané při léčbě některých neurologických onemocnění.

Cena aplikace Botulotoxinu

2 000 Kč / 1. lokalita

Kompletní ceník

Zeptejte se nás

Dotazy budou v poradně zveřejněny anonymně (bez jména a e-mailu).

Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Nejnovější zodpovězené dotazy

2.1.2018 13:18 Termín botoxu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v měsíci únoru na aplikaci botoxu bude termín 1. a 2. února? Je nutné se objednávat, pokud jsem již u Vás na aplikaci jednou byla. Děkuji za odpověď.

Lituji, ale v době od 19.1. do 9.2.2018 budu v zahraničí. Tak že Botox by byl až 8. a 9. března. Pokud ale spěcháte, pošlete tento dotaz znovu po 9.2. na stepan.david@tiscali.cz, nebo zatelefonujte na ambulanci. Rozhodně, ale udejte svoje tel číslo. Možná by se podařilo telefonicky domluvit dostatek dalších zájemců, aby se dala udržet cena 2000 Kč za dávku.
MUDr. Štěpán

31.5.2017 11:30 Rekonvalescence po Botoxu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouhou rekonvalescenci vyžadují výplně Botox a především Restylane aplikované v obličeji (okolo úst i jinde) a za jak dloho je možné , po jejich aplikaci, absolvovat složitější stomatologický zákrok.

Aplikace obou přípravků nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Složitější stomatologický zákrok je možno absolvovat bez omezení za 1 hodinu po aplikaci Botulotoxinu. U Restylanu to může být různé podle toho kam byl aplikován. V každém případě lze zákrok absolvovat po 4 dnech. S pozdravem Dr. Štěpán.

Více dotazů na téma botulotoxin naleznete v naší poradně.

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím