Plastické operace

Zvětšení prsou - augmentace

Úvod

Pokud uvažujete o této operaci, je výhodné začít úvahy konzultací u plastického chirurga, který by zákrok snad v budoucnu prováděl. Často ke mně přijde žena, která si podle informací na internetu a od kamarádek vybrala způsob operace, druh i velikost implantátů a často si i našetřila na operaci peníze. Nemohla vědět o nějaké podstatné skutečnosti, pro kterou je její plán, právě u ní nejméně vhodný, nebo neuskutečnitelný. Tak jako každý jinak vypadáme, tak se u každého liší nejvhodnější metoda a zejména rizikovost této operace. Hledat informace pro rozhodnutí k této operaci jinde než u lékaře, je proto velice neefektivní. Tyto operace, tak jako všechny operace vyžadující hospitalizaci, provádím na klinice BODY .
Na prsou se nejčastěji provádějí 3 kosmetické operace, které lze někdy s výhodou kombinovat:

 • Zvětšení prsů pomocí implantátů – augmentace. Zvětšení prsů vlastním tukem - najdete na stránce "Aplikace vlastního tuku".
 • Zmenšení prsou – redukce
 • Modelace prsou. Rozdíl mezi redukcí a modelací prsů je v tom, že modelace znamená spíše "napnutí" kůže. Velikost – objem prsů se nezmění. Je odstraněna jen nadbytečná povolená kůže. Při redukci je spolu s kůží odstraněna i tuková a žlázová tkáň – prsy se objemově zmenší a odlehčí.

Následující text podává informaci pouze o zvětšení prsů tzv. augmentaci.  
Podstatou operace je vložení implantátů do prsů. Nezastávám názor, že by bylo implantáty nutné po několika letech měnit. Pokud nebudete mít žádné obtíže a nebudou přítomny žádné známky nebo podezření na porušení implantátu, mohou být implantáty ponechány v těle po celý život. Jedná se však o cizí těleso a i když je organizmem velmi dobře tolerováno je nutné počítat s tím, že z různých důvodů může být nutné implantát vyjmout nebo vyměnit. Někteří lékaři doporučují preventivní výměnu implantátů například po 10 letech. Je pravda, že deset let starý implantát může vlivem „únavy materiálu“ prasknout snadněji něž nový. Výměna implantátů je však rovněž určitým rizikem a já toto riziko považuji za větší než riziko ponechání původního implantátu, u něhož nejsou žádné známky porušení povrchu a žádné obtíže.
Pravidelné mammologické kontroly, kontroly u operatéra v případě pouhého podezření na obtíže a samovyšetřování prsu,  jsou proto nezbytně nutné.

Pro koho je zákrok vhodný

Nejvhodnější kandidátkou je žena s malými prsy, po posledním těhotenství, která nemá příliš povolenou kůži prsů. Je-li operace provedena před těhotenstvím, neznamená to žádné jiné riziko než to, že po těhotenství se kůže prsů může povolit a případné opakování operace je komplikovanější. V případě povolené kůže prsů může být obtížné dosáhnout optimálního výsledku bez současné modelace prsů. Posouzení těchto skutečností je přísně individuální, zcela rozdílné u každé ženy a v každém věku.

Před operací, konzultace, objednání termínu

Uvažování o operaci zvětšení poprsí by mělo začít konzultací. Z konzultace byste měla odcházet se všemi informacemi, které potřebujete k rozhodnutí o zákroku. Z organizačních důvodů je možně se na konzultaci nebo zákrok objednat jen telefonicky na +420 549 240 048.
Operace se provádí v narkóze, a proto je nutné interní předoperační vyšetření. To Vám může udělat Váš praktický lékař nebo může být provedeno v den operace přímo na klinice za poplatek ( pokud jste zdravá a s ničím se neléčíte). K operaci musíte přinést mammologické vyšetření, v němž musí být výslovně uvedeno, že "prsy jsou zdravé a lékař nemá námitek proti operaci zvětšení prsů pomocí implantátů". Po operaci je nutné počítat s pobytem na klinice 2 noci (1celý den).

Jak se augmentace provádí

V celkové anestézii jsou implantáty vloženy buď do dutiny pod prsním svalem nebo pod prsní žlázu. V některých případech je výhodné kombinované uložení – částečně pod žlázu, částečně pod sval, nebo pod svalovou fascii /povázku. Volba optimálního uložení implantátu je komplikovaná otázka vyžadující zkušenost a měl by ji rozhodnout lékař. Velikost a tvar implantátu si může s jistým omezením zvolit pacientka.

Schéma uložení implantátu

Pro vložení implantátu je nutný asi 5 cm dlouhý řez. Jeho umístění si ve většině případů můžete zvolit. Z hlediska viditelnosti je podle mého názoru nejvýhodnější řez v podpaží. Dále je možnou udělat řez v záhybu pod prsem nebo na rozhraní kůže a dvorce prsu.

Výběr implantátů je proveden většinou při konzultaci (v komplikovaných případech musí být upřesněn až během operace). Implantáty mají vždy silikonové pouzdro. Náplň může být silikonový gel (nyní upraven tak, že nevyteče ani při prasknutí implantátu) nebo fyziologický roztok (používají se málo). Implantáty mají tvar polokoule nebo "kapky"- anatomické. Objemová velikost implantátů je od 120 ml do 950 ml. Velikost a tvar implantátu je vybrána při konzultaci před zákrokem. Záleží na tvaru prsu a přání pacientky. Některé ženy si mohou implantát vybrat téměř bez omezení, u jiných je výběr omezen. V komplikovaných případech je dohodnuta s pacientkou přibližná velikost implantátu a nejvýhodnější implantát je vybrán během operace.

Pooperační průběh a doporučení

Při operaci dostanete speciální modelační podprsenku nebo modelační pás. Způsob modelace (pás/ podprsenka) závisí na použité operační metodě. Pás brání pohybu implantátů směrem vzhůru podprsenka opačně. Po operaci budete mít drény. Drény jsou hadičky, kterými se odvádí z dutiny s implantátem případné krvácení nebo vylučovaný sekret. Drény je nutné ponechat tak dlouho, dokud sekrece, která se měří, neklesne pod určitou hranici. Tato doba se pohybuje mezi 2 – 5 dny. Propuštění domů je možné i s drény.
Uložení implantátů pod prsní sval je spojeno s většími bolestmi asi první 3 dny. Na klinice samozřejmě léky tišící bolest dostanete.
Přibližná doba pracovní neschopnosti je asi 14 dní. Doba nošení modelace je přísně individuální. Nejčastěji 3 týdny s tím, že potom se modelace odkládá postupně nejprve na několik hodin denně, potom s modelací jen spíte, než jí odložíte zcela.

Rizika operace

Zvětšení prsou (augmentace) je spojena s všeobecnými riziky každého operačního zákroku.
Tato rizika jsou:

 • Infekce
 • Krvácení
 • Plicní embolie
 • Alergické reakce
 • Žilní trobóza a podobně.

Rizika spojená konkrétně s operací zvětšení prsou jsou:

 • Neudržení optimální polohy implantátu získané při operaci
 • Nahromadění krve nebo výpotku v dutině implantátu
 • Infekce v dutině implantátu
 • Nedosažení optimálního výsledku operace
 • Nesouměrnost uložení implantátu
 • Vytvoření "kapsuly" – tvrdého vazivového pouzdra kolem implantátu.

Pacientky, které podstoupily zvětšení prsu pomocí implantátu, nesmí podstoupit diatermii (např. prohřívání jater v rámci lázeňské léčby). Mohlo by dojít k extrémnímu zahřívání implantátu, vnitřním popáleninám a eventuálnímu prasknutí implantátu.

Cena zvětšení poprsí

Aktuální ceník naleznete na stránce ceny zákroků.

Fotografie zvětšení prsou (augmentace)

Augmentace, zvětšení prsou Augmentace, zvětšení prsou Augmentace, zvětšení prsou Augmentace, zvětšení prsou Augmentace, zvětšení prsou

Zeptejte se nás

Dotazy budou zveřejněny na stránkach anonymně (bez jména a e-mailu). Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Nejnovější zodpovězené dotazy

26.01.2017, 22:02
augmentace

09.04.2016, 08:42
Augmentace a jiný zákrok

04.01.2016, 23:22
rizika

09.07.2015, 07:11
Zvětšení prsou

16.06.2015, 23:38
Plastika prsou

Zobrazit více dotazů »

Máte-li nějaký dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat pomocí emailu, telefonicky nebo on-line kontaktního formuláře.

Můžete se také podívat do naší poradny, zda-li podobná otázka není již zodpovězena, případně ji sami zadat. Rádi Vám poradíme.

Rychlý kontakt

Telefon: +420 549 240 048
GSM: +420 734 253 557
E-mail: info(zavinac)stepan-plastika.cz
Napište nám z online formuláře

Podrobné kontakty, mapa
 

Plastická-chirurgie.info