Plastické operace

Botulotoxin - odstranění vrásek a pocení

Odstranění vrásek botulotoxinem

Vrásky na obličeji je možné také odstranit pomocí injekcí. Existují dva odlišné způsoby.
Vrásku je možné vyplnit / postříknout výplňovým materiálem (nejčastěji kyselina hyaluronová, vlastní tuk) nebo je možné pomocí botulotoxinu omezit pohyb mimického svalu, který vrásku způsobuje. To je vhodné u takzvaných mimických vrásek nejčastěji u kořene nosu, u vnějších očních koutků a na spáncích nebo na čele. Živosti mimiky tváře neubere, když se člověk nemůže zamračit a proto je použití botulotoxinu vhodné v těchto lokalitách.

Botulotoxin je injekčně píchnut do svalu, kde se naváže a dočasně přeruší spojení mezi svalem a nervem, který sval ovládá. Svalem tedy nelze pohnout. Tento efekt nastupuje mezí 3. a 14 dnem po aplikaci botulotoxinu a přetrvává 3 měsíce. Protože se sval během této doby nehýbe, nedochází ke svrašťování a lámání kůže v jeho okolí a vrásku se začnou vyhlazovat. Výsledek je nejlepší za 3 měsíce, kdy se pohyb opět vrátí a s tím se začnou pomalu vracet i vrásky. Pokud nebyly vrásky hluboké, trvá asi 9 – 15 měsíců než se vrásky vrátí do původní formy. Botulotoxin není nutné aplikovat opakovaně, ale pokud chceme zabránit opětovnému vytvoření vrásek, je to nutné. U každého je možné po jedné až dvou aplikacích botulotoxinu zjistit, s jakým odstupem je nejvhodnější botulotoxin podávat aby "měsíc bez vrásek" byl co nejlevnější. Obvykle je tato optimální doba mezi 6 až 12 měsíci.

Pro různé vrásky je i různý způsob jejich optimálního odstranění. Proto doporučuji úvahy o odstranění vrásek začít objednáním na konzultaci. Během této konzultace může být provedeno odstranění vrásky pomocí botulotoxinu nebo výplňového materiálu.

Botulotoxin je produkován bakteriemi Clostridium Botuli a jako medicínský preparát je v ČR distribuován pod čtyřmi různými názvy. Z místa vpichu se do těla nevstřebává. Pokud by byl píchnit do cévy, může se šířit. Dávka použitá k ovlivnění vrásek jedné lokality se rovná jedné desetině dávky běžně používané při léčbě některých neurologických onemocnění.

Odstranění pocení botulotoxinem

Asi 0,1% až 1% populace trpí nadměrným pocením podpaží, dlaní nebo nohou. Nejedná se o pocení související s termoregulací organizmu, ale o vrozený sklon k nadměrné produkci pro čich nepříjemného potu většinou vystupňovanou stresem. Obtíže obvykle začínají v pubertě. Zřídka mizí v dospělosti nebo v pokročilém věku. Stav se odborně nazývá vrozená hyperhidrosa a lze ji efektivně omezit pomocí botulotoxinu.
Mechanizmus účinku botulotoxinu je podobný jako při odstranění pohybu svalů způsobujících vrásky v obličeji. Blokuje přenos nervového vzruchu mezi nervem a žlázou.

Zákrok se provádí ambulantně a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu ani vyšetření. Při dodržení platných zásad ošetření, účinkuje preparát pouze místně a jen v malém počtu případů jej nelze podat. Botulotoxin se aplikuje injekční technikou kožních pupenů. Jemnou injekční jehlou se vstřikne do kůže ošetřované krajiny malé množství roztoku a vytvoří se tzv. kožní pupen. Je potřeba 8-20 vpichů do každého podpaží, 15-30 do dlaně a o něco více na plosky nohou.

Cena ošetření závisí na dávce. Pro začátek doporučuji 1-2 dávky pro jednu stranu. Při opakování je možné dávku upravit podle zjištěné individuální citlivosti. V případě aplikace 2 dávek na jednu stranu výsledek garantuji a to v tom smyslu, že pokud by byla potřebná vyšší dávka, a to je možné, aplikuji ji příští měsíc nebo i později zdarma.  

Efekt nenastoupí ihned po injekci ale do 5 až 14 dní a trvá asi 6 - 9 měsíců. S počtem opakování se prodlužuje.

Po zákroku nejsou nutná žádná omezení.

Rizika zákroku:

  • Neúčinnost. Botulotoxin vyžaduje velmi přísné dodržování podmínek skladování a ředění. Při nedodržení se nestává škodlivým ale neúčinkuje. V případě neúčinnosti je preparát aplikován znovu zdarma.
  • Infekce po injekci. Protože se vpichy provádí do krajiny, kde se hygiena obtížněji udržuje, může dojít k zánětu kůže.
  • Alergická reakce na složky preparátu.
  • Nežádoucí ovlivnění funkce nervů ruky je teoreticky možné, ale nesetkal jsem se s ním ani v literatuře ani ve své praxi.
  • Toxický účinek na organizmus není vzhledem k použité celotělové dávce možný.

Aby bylo možné udržet výhodnou cenu za dávku, je aplikace prováděna také v rámci slevových akcí. Je to pouze v určité dny zpravidla první středa, čtvrtek a pátek v měsíci. Klienti, kteří mají o botulotoxinu dostatek informací, se nemusí objednávat, protože aplikace je rychlá a snadná. Je výhodné telefonicky se informovat, kdy je možné přijít, aby nebylo nutné čekat.

Pokud nemáte o botulotoxinu žádné informace, nebo nevíte, jestli je pro vás vhodný, je potřeba se telefonicky objednat a při objednání říct, že máte zájem o vyhlazení vrásek botulotoxinem, ale nemáte o tom žádné informace. Budete objednáni tak, aby bylo dostatek času na konzultaci vhodnosti zákroku a potom případně i na jeho provedení.

Zeptejte se nás

Dotazy budou zveřejněny na stránkach anonymně (bez jména a e-mailu). Pokud doplníte e-mail přijde Vám upozornění, že dotaz byl zodpovězen.

Nejnovější zodpovězené dotazy

23.06.2017, 13:39
Poceni

07.05.2017, 19:34
Odstranění hluboké vrásky u kořene nosu

22.02.2017, 14:57
Omezení pocení dlaní

22.06.2016, 15:02
Výrobce botoxu

01.06.2016, 14:30
Botulotoxin

Zobrazit více dotazů »

Máte-li nějaký dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat pomocí emailu, telefonicky nebo on-line kontaktního formuláře.

Můžete se také podívat do naší poradny, zda-li podobná otázka není již zodpovězena, případně ji sami zadat. Rádi Vám poradíme.

Rychlý kontakt

Telefon: +420 549 240 048
GSM: +420 734 253 557
E-mail: info(zavinac)stepan-plastika.cz
Napište nám z online formuláře

Podrobné kontakty, mapa
 

Plastická-chirurgie.info